Skunk Anansie booket til Copenhagen Live
Et af Englands gennem tiderne mest succesfulde bands, Skunk Anansie, tilføjes til Copenhagen Live, der i forvejen har sværvægterne Rammstein og Volbeat på plakaten.
Med deres markante blanding af hård rock og feministisk rage fremstår Skunk Anansie stadig som et af de mest bemærkelsesværdige gennembrud i 90’erne. Med smash-hits som ’Week’ og ’Hedonism (Just Because You Feel Good)’ fra 1996-albummet ’Stoosh’, var englænderne med til at tegne en hel ny generation af bands under titlen Britrock.
Skunk Anansie’s tre album fra 90’erne ’Paranoid and Sunburnt’, ’Stoosh’ og ’Post Orgasmic Chill’ har tilsammen ligget hele 141 uger på de britiske hitlister, hvilket var nok til at komme i Guiness Book of British Hit Singles and Albums. Efter en længere pause var der i 2009 igen nyt materiale fra bandet med opsamlings-albummet ’Smashes and Trashes’.
I front står den karismatiske sangerinde Skin, der samtidig gør sig som model og fremstår som et af de stærkeste sorte stil-ikoner. Siden 90’erne har hun udsendt flere velanmeldte solo-albums, men nu er hun stærkt tilbage med Skunk Anansie, når bandet indtager Copenhagen Live til sommer.
Copenhagen Live er Københavns nye endags-festival med de mest hårdtslående navne på rockscenen netop nu. Den 2. juni bliver 10-øren ved Amager Strandpark omdannet til et stort festivalområde, hvor 20.000 publikummer kan se frem til at opleve en række af de stærkeste live-navne.
Billetter til koncerten kan købes via billetnet.dk / 7015 6565.
Billetpris 695,-


